MK SAFE WORK, s. r. o. - obchodník Silver Gold Investments

Komisní prodej-Stříbrná mince Josef Karel Matocha jmenován arcibiskupem olomouckým 200 Kč b.k. 2023

633 Kč633 Kč s DPH
25,66 EUR25,66 EUR s DPH

VÝROBCE: ČESKÁ MINCOVNA
EMITENT: ČESKÁ REPUBLIKA
MATERIÁL: STŘÍBRO
TYP: MINCE
RYZOST: 925/1000
NOMINÁLNÍ HODNOTA: 200 KČ
KVALITA: Běžná
ROK VYDÁNÍ: 2023
HRANA: VROUBKOVANÁ
HMOTNOST (G): 13 G
PRŮMĚR: 31 MM
BALENÍ: PLASTOVÁ KAPSLE
NÁKLAD: 11 730 KS
ZE SÉRIE: ČNB - 200 KČ
TÉMA: HISTORIE

Počet
skladem k okamžitému odběru

jedná se o komisní prodej

  • Cena odkupu: 575 Kč

Popis

 

Stříbrná mince Josef Karel Matocha jmenován arcibiskupem olomouckým 200 Kč b.k. 2023

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě proof, připomíná 75. výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem.

Na lícní straně dvousetkoruny je ztvárněna kompozice, které vévodí symboly mučednictví v podobě kříže a trnové koruny. Reverzní strana patří věrnému portrétu Josefa Matochy doplněnému znakem Arcibiskupství olomouckého.

Poté, co byl Josef Matocha jmenován olomouckým arcibiskupem, se svěřil věřícím: „Pán mne povolal v kritické době k těžkému a odpovědnému úřadu. Přijímám zasvěcení k životní oběti.“ Psal se rok 1948 a od doby, kdy se komunistická strana chopila moci v Československu, uplynula jenom krátká chvíle. Přestože režim, který usiloval o zničení církve i veškerého náboženství, neustále zužoval jeho manévrovací prostor, arcibiskup zastával svůj úřad se ctí. V roce 1950 se však totalitní moc odhodlala k přímému útoku. Bez jakéhokoli soudu byl Josef Matocha protizákonně izolován v arcibiskupském paláci, který se stal jeho vězením. Ocitl se pod neustálým dozorem příslušníků Státní bezpečnosti, kteří mu nedovolili telefonovat, poslouchat rozhlas ani číst noviny, knihy či dopisy. Návštěvy mu byly zapovězeny – nesměl k němu holič, a když odmítal spolupracovat, za trest se nedočkal ani zpovědníka. Čerstvého vzduchu se nadechl, jen když mu StB dovolila jít na zahradu, odkud pak žehnal Olomoučanům. Režim chtěl arcibiskupa zlomit – přimět ho ke spolupráci nebo rezignaci –, ale neuspěl. Josef Matocha zůstal věrným služebníkem pravdy až do roku 1961, kdy po jedenácti letech věznění zemřel v důsledku nedostatečné lékařské péče.

Mince je balena v plastové kapsli a byla vyražena v limitovaném počtu kusů 11 730.

E-mail

mksafework@email.cz

Telefon

+420606248978