MK SAFE WORK, s. r. o. - obchodník Silver Gold Investments

Korunovační stříbrná mince Britannia 1Oz-král Karel III.2023

1 378 Kč1 139 Kč bez DPH
55,33 EUR45,73 EUR bez DPH

Země: Spojené království
hmotnost : 31,1035g
Série: Britannia
Mincovna: Královská mincovna
Ryzost: 999/1000
Měna: britské libry
Záruka pravosti: Bez certifikátu
Hromadné balení: 25 na tubu, 500 na krabici

Počet
skladem k okamžitému odběru
  • Cena odkupu: 673 Kč

Popis

 

The Coronation of His Majesty King Charles III 2023

Stříbrná investiční mince, ražená Britskou královskou mincovnou (The Royal Mint) o váze 1 Oz v ryzosti nejčistšího 99,9% stříbra v roce 2023, vychází u příležitosti korunovace Jeho veličenstva krále Karla III. v mimořádné pamětní emisi a limitovaném nákladu.

Rubová strana mince představuje královskou šifru Karla III., kterou v interpretaci Johna Bergdahla obklopuje vavřínový věnec. Osobní šifra krále je tvořena iniciály jména a titulu. Písmeno "C" s římskou číslovkou "III" vyjadřuje jméno "Charles III." a písmeno "R" je latinským označením pro krále "Rex". Monogram je umístěn pod heraldické vyobrazení tudorovské koruny, kterou Karel III. spojil se svým královským majestátem. Okruží mince doplňuje popis slavnostní události "THE CORONATION OF KING CHARLES III 6.MAY 2023" (korunovace krále Karla III., 6. května 2023), který se opakuje jako v mikrotext a zároveň bezpečností prvek proti padělání u hrany mince. Motiv obsahuje drobné iniciály autora "JB".
První královská šifra byla sestavena pro Jindřicha VIII. Tudora v 15. století a také v dalších staletích sloužila k jasnému označení panovníka. Monogram byl jedinečný a osobní, na rozdíl od dědičných královských erbů, které používalo i několik vládců po sobě. Další nevýhodou erbů byly varianty, náležící jednotlivým zemím Spojeného království a společenství národů Commonwealth.
Královská šifra se využívá pro vladařské i státní dokumenty a ceniny, označuje nově postavené budovy a paláce. Styl královské šifry není pevně nastaven a konečná podoba je na volbě panovníka. Iniciály mohou být spojeny s královským erbem nebo symbolem koruny.
Důležitost královské šifry dokládá také skutečnost, že šifra Karla III. byla zveřejněna již pár týdnů po jeho nástupu na trůn. Jednalo se o významný moment ohlašující novou éru. Ze stejného důvodu byla také během celého dne slavnostní korunovace viditelná doslova na každém kroku. Královský monogram byl součástí uniforem a dalších slavnostních i upomínkových předmětů. Královská šifra Karla III. bude nahrazovat šifru jeho matky Alžběty II., která se za sedm desítek let panování objevila na milionech a možná miliardách předmětů. Nalezneme ji na stavbách, věcech každodenní potřeby a suvenýrech, ale také na vyznamenáních, řádech, ceninách a v neposlední řadě také na mincích.

Líc nese první mincovní portrét Karla III. ve verzi určené speciálně pro řadu pamětních mincí u příležitosti jeho korunovace. Portrét krále, vytvořený britským sochařem Martinem Jennigsem, je doplněn o tudorovskou korunu. Opis mince uvádí "CHARLES III • D • G • REX • F • D", nominální hodnotu a rok emise "2023". Součástí jsou iniciály autora návrhu "MJ".

Emise byla mincovnou ohlášena 29. června 2023 v limitovaném nákladu 150 000 kusů pro celý svět.

E-mail

mksafework@email.cz

Telefon

+420606248978